Opinie o Nas
NOWOCZESNE I KLASYCZNE MEBLE Z LITEGO DREWNA
...jest pusty
Strona główna

Wybieramy krzesła do jadalni – czym się kierować?

Wybieramy krzesła do jadalni – czym się kierować?

W dzisiejszym świecie, w którym czas i spokój to dobra niemal luksusowe. Wspólne posiłki z rodziną czy tez przyjaciółmi stanowią coraz większą rzadkość. Wciąż jednak, nauczeni tradycją, staramy się o nie dbać. Dlatego też tak dużą wagę przykładamy obecnie do odpowiedniej oprawy tych wyjątkowych chwil.

Podstawą są tu oczywiście meble. Właściwie dobrany i w przemyślany sposób ustawiony stół bardzo szybko stanie się domowym centrum spotkań. Nie zapominamy rzecz jasna o krzesłach, ale te elementy zwykle kupujemy w komplecie – odpowiednio już dopasowane. Czasami jednak nie chcemy iść na skróty i mamy życzenie, by wybrać je oddzielnie. Czym powinniśmy się wtedy kierować?


Kuchenne krzesła na zamówienie

Podstawowa rada jest prosta i oczywista – stawiajmy przede wszystkim na wygodę. Wygląd, rzecz jasna jest niezwykle ważny, lecz miejmy na uwadze fakt, że zarówno my, jak i nasi domownicy oraz goście, będą zmuszeni spędzać na nich czasem dość dużo czasu. Nawet najbardziej designerskie rozwiązania bardzo szybko przegrają wtedy z bólem kręgosłupa.

Aby komfortowo siedzieć, krzesła muszą mieć odpowiednie rozmiary dopasowane do wielkości stołu. Pamiętajmy, że optymalna szerokość miejsca przy stole dla jednej osoby to około 60 cm. W taką przestrzeń powinien wpasować się nasz mebel. Najlepszym punktem odniesienia jest w tym przypadku blat. Popularnie przyjmuje się, by siedzisko znajdowało się przynajmniej 30 cm poniżej jego linii i około 40 – 50 cm nad podłogą. Tylko w takim przypadku przeciętna dorosła osoba jest w stanie swobodnie ustawić nogi na podłodze i mieć ręce na odpowiedniej wysokości. 

Kolejna ważna sprawa to oparcie. W zasadzie im wyższe, tym lepsze dla siedzącego. Lecz nazbyt wysokie stworzą fatalnie prezentujący się mur wokół naszego stołu. Mniej więcej 20 cm ponad blat całkowicie wystarczy.


Siedzieć, ale na czym?

Kolejny krok to decyzja co do rodzaju krzesła. Rynek i producenci mebli oferują obecnie bardzo duży wybór najrozmaitszych modeli, tak pod względem materiału, jak i wykonania. Najogólniej podzielić je można na trzy rodzaje:

  • krzesła tapicerowane – idealne rozwiązanie dla osób ponad wszystko ceniących wygodę. Oprócz tego znakomicie się też prezentują. Pewnym problemem może być jednak utrzymanie ich w czystości. Te obite materiałem wymagają częstego czyszczenia i odświeżania. Jeśli bardzo nam to przeszkadza, wybierzmy obicia skórzane lub z ekoskóry;
  • krzesła twarde – w tym segmencie warto zwrócić uwagę szczególnie na te zrobione z drewna. Jak w przypadku wszystkich mebli wykonanych z tego surowca, będzie to z pewnością inwestycja na lata. Nie wymagają też od nas takiej uwagi pod względem utrzymania czystości, jak tapicerowane. Przy dłuższym siedzeniu twarde siedzisko może być co prawda nieco uciążliwe. Uciążliwość ową wyeliminujemy jednak dokupując specjalne poduszki.
  • krzesła sztaplowane – rozwiązanie dla właścicieli wyjątkowo małych mieszkań. Są to bowiem krzesła, które powalają na łatwe składowanie jedno na drugim przez co oszczędzamy miejsce.Wybór należy oczywiście do nas. Pod rozwagę warto wziąć też choćby egzemplarze posiadające podłokietniki. Choć zajmują nieco więcej miejsca, są o wiele wygodniejsze. I nie zapominajmy o jednym, mianowicie jeśli siedzimy komfortowo, trudniej jest nam odejść od stołu. A przecież o to właśnie chodzi.


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.